Które przepisy należy zastosować w sytuacji, gdy właściciele nowych domów wybudowanych na działce użytkowanej wcześniej rolniczo skarżą się, że ich posesje są systematycznie podtapiane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2011 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek w sprawie niedrożności urządzeń melioracji szczegółowych – drenowań. Skarżący się właściciele nowowybudowanych domów na działce użytkowanej wcześniej rolniczo, twierdzą, że w czasie wysokich opadów i roztopów ich posesje są podtapiane. Z rejestru Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wynika, że jest to obszar zmeliorowany, lecz brak jest map z przebiegiem zbierzmy i sączków, nie można ich zlokalizować również na działkach zabudowanych. W dalszej części obszaru zmeliorowanego grunty orne są użytkowane rolniczo, ich właściciele nie zgłaszają skarg, sami konserwują te urządzenia, działają one więc sprawnie. Zachodzi zatem podejrzenie, że dreny zostały uszkodzone przy budowie domów.

Czy w podanej sytuacji można nałożyć obowiązek utrzymania urządzeń melioracyjnych zgodnie z art. 77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod., pomimo, że grunty są zabudowane, nieużytkowane rolniczo?

Czy też należy powołać się na ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud. w stosunku do właścicieli działek zabudowanych?

Czy starosta jest w ogóle kompetentny w tej sprawie, czy może wójt zgodnie z art. 29 ust. 3 pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX