Nowość Które orzeczenie jest ważne, czy mając drugie orzeczenie uchylić zasiłek pielęgnacyjny (niepełnosprawność istnieje nie da się ustalić)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani otrzymuje w ośrodku zasiłek pielęgnacyjny na podstawie orzeczenia z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, gdzie ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności do dnia 30.06.2026 r. Orzeczenie wydano dnia 17.06.2021 roku. Symbole niepełnosprawności to 05-R, 07-S.

W kwietniu tego roku ta sama Pani zgłosiła się do tutejszego ośrodka z nowym orzeczeniem z PZdsOoN wydanym dnia 11.12.2023 r., gdzie zaliczono Panią do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, symbole niepełnosprawności w tym orzeczeniu to 05-R, 07-S, 09-M, orzeczenie wydano na stałe. Czyli dodano Pani jedną chorobę, orzeczenie wydano na stałe, ale obniżono stopień niepełnosprawności na umiarkowany. Pani czuła się pokrzywdzona, więc odwołała się od tego orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, które utrzymało w mocy zaskarżone orzeczenie.

Które orzeczenie jest ważne, który stopień niepełnosprawności jest ważny, którą datę końcową przyjąć (na stałe, czy do 30.06.2026 r.)?

W treści uzasadnienia orzeczenia nie ma żadnej informacji o zastąpieniu jednego orzeczenia drugim.

Pani aktualnie pobiera zasiłek pielęgnacyjny na podstawie pierwszego orzeczenia, czy mając to drugie orzeczenie uchylić Pani zasiłek pielęgnacyjny (niepełnosprawność istnieje nie da się ustalić)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX