Która gmina ponosi odpłatność za pobyt klienta w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r.

PYTANIE

Pan Kowalski mieszka na terenie gminy Y. Jest rozwiedziony, ma skończone 65 lat, od dnia 6 sierpnia 2017 r. będzie miał prawo do emerytury, obecnie jest osobą bezrobotną, zarejestrowaną w PUP, bez prawa do zasiłku. Nie posiada stałego zameldowania. Ostatni adres stałego pobytu miał na terenie gminy S. (został wymeldowany dnia 18 sierpnia 2006 r.). Z lekarza rodzinnego korzysta na terenie gminy M. Pan Kowalski mieszka na terenie gminy Y u swojego kuzyna, który udostępnił mu 1 pokój w zamian za pilnowanie domu (kuzyn pracuje w delegacji i do domu przyjeżdża tylko w weekendy). Pan Kowalski od września 2016 r. korzysta z pomocy finansowej GOPS na terenie gminy Y. We wrześniu 2016 r. otrzymał zasiłek celowy, a od października do grudnia otrzymywał zasiłek okresowy. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia ma ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności, na stałe. W styczniu 2017 r. złożył wniosek o przyznanie zasiłku stałego. Była żona poinformowała GOPS na terenie gminy Y, że Pan Kowalski otrzymał skierowanie do szpitala i po jego opuszczeniu nie ma gdzie wrócić, ponieważ kuzyn nie chce, aby ww. w dalszym ciągu zamieszkiwał w jego domu.

Czy GOPS na terenie gminy Y po przyznaniu zasiłku stałego do czasu otrzymania emerytury powinien złożyć wniosek o refundację kosztów do GOPS na terenie gminy S (gmina ostatniego miejsca zameldowania)?

W przypadku, gdy Pan Kowalski złoży wniosek o umieszczenie w DPS, to GOPS na terenie gminy Y powinien skompletować wszystkie dokumenty i odesłać je wg właściwości do GOPS na terenie gminy S?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX