Kto zobowiązany jest do interwencji i pokrycia kosztów w związku z obecnymi szkodami wyrządzonymi przez wody płynące oraz ewentualnej naprawy i zadośćuczynienia szkodom w przypadku zerwania magistrali w przyszłości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne posiada magistralę wodociągową wybudowaną na przełomie lat 60 i 70 XX wieku, która w swoim fragmencie przebiega pod rzeką. Pierwotnie rzeka płynęła po gruncie obecnie będącym w zarządzie Wód Polskich i oznaczonym jak WP - wody płynące. Od momentu wybudowania magistrali rzeka zmieniła swój bieg i obecnie przepływa przez grunty, których właścicielem nie jest Skarb Państwa, ani Wody Polskie, a Wspólnota Wsi K. Co więcej, ten grunt w rejestrze gruntów opisany jest jako LsIV – lasy. Cały teren zlokalizowany jest w międzywalu. W czasie zeszłorocznych wezbrań rzeka odsłoniła na tym gruncie przebiegającą w poprzek magistralę, co grozi jej zerwaniem i pozbawieniem dostawy wody ok 20 tys. mieszkańców.

Czy Wody Polskie w oparciu o zapisy Prawa Wodnego mają obowiązek zabezpieczenia tej magistrali przed uszkodzeniem przez rzekę?

Kto zobowiązany jest do interwencji (do zabezpieczenia magistrali) i pokrycia kosztów w związku z obecnymi szkodami wyrządzonymi przez wody płynące oraz ewentualnej naprawy i zadośćuczynienia szkodom w przypadku zerwania magistrali w przyszłości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX