Kto winien nałożyć karę grzywny wskazaną w art. 41 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. z 2017 r. poz. 1498)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 2 lutego 2018 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 64 ust. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlane do książki obiektu budowlanego należy dołączyć protokoły z kontroli obiektu budowlanego, w tym protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków. W tej ustawie czytamy m.in. o tym, że właściciel lub zarządca budynku jest obowiązany poddać budynki w czasie ich użytkowania kontroli okresowej, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych. Brak takiej kontroli zagrożony jest zgodnie z art. 41 tej ustawy karą grzywny.

Kto winien nałożyć karę grzywny?

Czy należy to do kompetencji organu nadzoru budowlanego kontrolującego w ramach swoich obowiązków budynki użytkowane?

Czy przepisy zawarte w art. 23 u.ch.e.b. przepisy należy rozumieć tak, że w sytuacji gdy właściciel/zarządca wykona przedmiotową kontrolę, to nie ma obowiązku jej ponownego przeprowadzenia w sytuacji, gdy nie dokonał zmian mających wpływ na ich efektywność energetyczną, pomimo, że w art. 23 ust. 1 określono częstotliwość takich przeglądów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX