Kto w opisanej sytuacji powinien ponieść sankcje za samowolne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 11 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Grunt rolny klasy RIIIb w obrębie działki został faktycznie wyłączony z produkcji rolniczej przed 1997 r. W 2016 r. właściciel działki zlecił inwentaryzację powykonawczą wszystkich obiektów budowlanych znajdujących się na działce. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji nastąpiła zmiana użytków na działce z RIIIb na "B" i "Bi". Właściciel działki nie posiada żadnej decyzji zezwalającej na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej.

Czy starosta powinien wydać obecnie decyzję w trybie art. 28 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l.?

Czy w przypadku stwierdzenia, że działka została faktycznie wyłączona z produkcji rolniczej przez poprzedniego właściciela, tj. Skarb Państwa - to Skarb Państwa powinien być obciążony przedmiotową opłatą, czy też obecny właściciel, tj. gmina, która zleciła obecnie inwentaryzację?

Czy należności i opłaty roczne za wyłączenie bez zezwolenia nie uległy przedawnieniu?

Czy, jeżeli organ stwierdzi, że grunt został wyłączony z produkcji rolniczej bez zezwolenia przez gminę, to czy starosta w decyzji wydanej z urzędu powinien dodatkowo nałożyć na burmistrza opłatę w wysokości trzykrotność jego wynagrodzenia, stosownie do art. 29 u.o.g.r.l.?

Czy wskazaną opłatę starosta nalicza po uzyskaniu ostateczności decyzji wydanej w trybie art. 28 u.o.g.r.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX