Kto w opisanej sytuacji jest zobligowany do przygotowania odpowiedniego projektu planu remediacji oraz odpowiedzialny za podjęcie ewentualnych działań w nim określonych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot A, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy – Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw– dalej ustawa wprowadzająca p.o.ś., zgłosił zanieczyszczenie ziemi staroście. Zanieczyszczenie istniało przed rozpoczęciem działalności przez podmiot A na danym terenie (zakład przemysłowy o wieloletniej tradycji). Zgłoszenie zostało przyjęte. Przywołany przepis stanowi, że w takim przypadku nie stosuje się przepisów art. 102 ust. 1-3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. Artykuł 102 p.o.ś. został uchylony. Obecnie podmiot A przygotował wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego, w tym raport początkowy. Wyniki badań zawarte w raporcie początkowym (badania archiwalne oraz przeprowadzone na potrzeby raportu) wskazują na przekroczenia obowiązujących standardów jakości środowiska gruntowo-wodnego. Zgodnie z art. 217d ust. 1 p.o.ś., jeżeli organ właściwy do wydania pozwolenia stwierdził zanieczyszczenie, przesyła kopię raportu początkowego regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska, który z kolei ma ustalić plan remediacji. Usunięcie zanieczyszczenia może zostać odłożone do czasu zakończenia eksploatacji instalacji.

Czy - mając na uwadze, że zanieczyszczenie zostało zgłoszone, a zgłoszenie przyjęte - konieczne będzie w tym wypadku sporządzenie projektu i ustalenie planu remediacji?

Jeżeli tak, to kto i na jakiej podstawie będzie zobligowany do przygotowania odpowiedniego projektu planu remediacji oraz odpowiedzialny za podjęcie ewentualnych działań w nim określonych (np. podmiot B - sprawca historycznego zanieczyszczenia, podmiot A, RDOŚ)?

Co w sytuacji, gdy sprawca zanieczyszczenia (podmiot B) jest nieznany albo np. przestał istnieć?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX