Kto ustala i dochodzi zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w sprawach, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustalenie właściwości organu i zadań tego organu w sprawie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w ramach koordynacji systemów.

Wojewoda po wydaniu decyzji w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych w ramach koordynacji przekazał decyzję do strony i OPS. Strona wpłaciła tylko należność główną bez odsetek. Wojewoda nakazuje OPS zarachowanie wpłaconej kwoty, ustalenie i podanie mu ile jeszcze brakuje do pełnego zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, nie wskazując jak jego zdaniem, wpłata powinna zostać zarachowana pomimo, że uzyskał informację o kwocie wpłaty i żądaniu strony zarachowania wpłaty na poczet należności głównej.

Kto w świetle art. 23a ust. 9 ustawy o świadczeniach rodzinnych powinien dochodzić należności, w tym ustalać, czy wpłacona przez stronę kwota w całości, czy też w części pokrywa dochodzoną należność z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, Wojewoda czy OPS, dlaczego i na jakiej podstawie prawnej?

Czy w świetle art. 55 ust. 2 ordynacji podatkowej, organ jest związany oświadczeniem strony, że wpłaca daną kwotę tylko na należność główną z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, czyli nie na odsetki?

Czy zawsze w takich sprawach, ma zastosowanie art. 55 ust. 2 ordynacji podatkowej i wola strony, co do sposobu zarachowania wpłacanej kwoty z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, nie ma prawnego znaczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX