Kto powinien wydać zezwolenie na przetwarzanie odpadów w celu rekultywacji części składowiska, której pojemność wynosi poniżej 25 000 Mg?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma jest właścicielem wyrobiska poeksploatacyjnego, którego pierwotna pojemność wynosiła powyżej 25 000 Mg. Wyrobisko zostało już w przeszłości częściowo zrekultywowane bez udziału odpadów. Pozostała do rekultywacji pojemność wynosi poniżej 25 000 Mg. Wnioskujący przewiduje rekultywację pozostałej części wyrobiska, tym razem jednak już z wykorzystaniem odpadów (tj. odzysk odpadów poza instalacją) - na co, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o., wymagane jest zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Pojawiła się jednak wątpliwość, który organ będzie właściwy do wydania zezwolenia, w kontekście brzmienia art. 41 ust. 3 pkt 1 lit. b oraz pkt 2 u.o.

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy firma posiada wyrobisko o całkowitej pojemności powyżej 25 000 Mg, ale obecnie przewiduje rekultywację jedynie jego części, której pojemność będzie niższa niż 25 000 Mg?

Kto w opisanej sytuacji będzie organem właściwym do wydania zezwolenia?

Czy decydująca jest całkowita (pierwotna) pojemność wyrobiska, czy jedynie istotna jest pojemność części wyrobiska przewidzianej do rekultywacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX