Kto powinien stwierdzić, czy dana inwestycja może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 9 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 29 ust. 6 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. decyzji o pozwoleniu na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 247) - dalej u.o.o.ś., z wyłączeniem przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1 pkt 17-19. Zgodnie natomiast z art. 59 ust. 2 pkt 1 u.o.o.ś., realizacja planowanego przedsięwzięcia innego niż określone w ust. 1 wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, jeżeli przedsięwzięcie to może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, a nie jest bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru lub nie wynika z tej ochrony.

W związku z ww. przepisami, kto powinien stwierdzić, czy dana inwestycja może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, a nie jest to inwestycja mogąca zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko?

Organ architektoniczno-budowlany nie jest kompetentny do przeprowadzania ocen środowiskowych, w związku z czym w mojej ocenie powinien być to RDOŚ, jednak czy w odpowiedzi na zgłoszenie budowy obiektu budowlanego na obszarze Natura 2000 organ architektoniczno-budowlany może wydać postanowienie nakazujące inwestorowi przedłożenie postanowienia RDOŚ stwierdzającego brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX