Kto powinien realizować usługi wynikające z rozporządzenia z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 53 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej, podstawą przyznania wsparcia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym jest decyzja, wydawana po dokonaniu ustaleń między podmiotem kierującym do tej formy wsparcia, podmiotem prowadzącym mieszkanie treningowe lub wspomagane oraz osobą ubiegającą się o pobyt w tym mieszkaniu lub jej przedstawicielem ustawowym, zwanych dalej "kontraktem mieszkaniowym".

1. Kto powinien fizycznie podpisać kontrakt mieszkaniowy odnosząc się do tego artykułu, przy czym zaznaczyć należy, że podmiotem kierującym i prowadzącym mieszkania treningowe/wspomagane jest ta sama jednostka OPS, reprezentowana przez Dyrektora?

Ponadto dodam, iż w mieszkaniowych treningowych i wspomaganych jest zatrudniony pracownik (nie socjalny), który w zakresie obowiązków ma nadzór nad mieszkaniami. Postępowania administracyjne w związku z przyznawaniem świadczeń z pomocy społecznej prowadzi pracownik socjalny OPS, w którego rejonie działania znajduje się m.in. ulica, na której są mieszkania treningowe/wspomagane.

2. Kto powinien realizować usługi wynikające z rozporządzenia z dnia 30 października 2023 r. w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych (m.in. samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków, efektywnego zarządzania czasem, utrzymywania więzi rodzinnych, przemieszczania się, utrzymania higieny osobistej, ubierania się, prania i sprzątania)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX