Kto powinien ponosić opłaty za zainicjowanie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku - gmina czy OPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani została skierowana do DPS (decyzja wydana przez Dyrektora OPS z up. Wójta). Z uwagi na fakt, że przez 3 miesiące nie wyrażała zgody na potrącenia emerytury - Gmina wnosiła opłaty zastępczo. Następnie za te 3 miesiące została wydana decyzja w przedmiocie wysokości odpłatności wniesionej zastępczo przez Gminę (decyzja wydana przez Dyrektora OPS z up. Wójta).

Następnie - po zastosowaniu wszelkich procedur - została wszczęta egzekucja administracyjna (tytuł wykonawczy - Wierzyciel to Wójt, ale tytuł podpisany przez Dyrektora OPS z up. Wójta). Po wszczęciu egzekucji Pani zmarła i pozostawiła po sobie syna.

Syn nie jest zainteresowany zakładaniem sprawy spadkowej, ponieważ wie, że matka pozostawiła długi. Mimo upływu terminu 6-miesięcznego na odrzucenie spadku - spadku nie odrzucił.

W związku z powyższym, OPS jest zainteresowany w przedmiocie wydania decyzji o odpowiedzialności spadkobiercy, a do tego jest niezbędne zainicjowanie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

1. Kto jest stroną postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku - Gmina, czy OPS?

2. Kto powinien ponosić opłaty za zainicjowanie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku - Gmina czy OPS (tutaj będzie opłata sądowa za złożenie wniosku, opłata z tytułu rejestru spadkowego oraz ewentualne opłaty od pełnomocnictwa dla radcy prawnego)?

3. Czy możliwa jest sytuacja, w której stroną w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku jest Gmina, a wyżej wskazane opłaty do sprawy sądowej ponosi OPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX