Kto powinien ponosić odpłatność za pobyt matki w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

U trzech córek przeprowadzono postępowanie w sprawie odpłatności za pobyt matki w DPS.

Pierwsza córka posiada 4-osobową rodzinę. Dochody rodziny nie przekraczają 300% kryterium dochodowego. Druga córka prowadzi jednoosobowe gospodarstwo, dochody jej nie przekraczają 300% kryterium dochodowego. Trzecia z córek prowadzi 4-osobowe gospodarstwo dochód rodziny przekracza 300% kryterium dochodowego. Osoby ww. odmawiają podpisania umowy o ponoszeniu części odpłatności za pobyt pani X w DPS na podstawie art. 103 ust. 2 u.p.s. Zgodnie z tym przepisem OPS ustala w drodze umowy z zobowiązanymi mieszkańca domu wysokości wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w DPS, biorąc pod uwagę wysokość dochodu i możliwości, przy czym opłata ta nie powinna być zwiększana w przypadku, gdy jedna z osób jest zwalniana z odpłatności z mocy prawa lub z powodów, o których mowa w art. 64.

Czy przepis ten ma zastosowanie w przypadku, gdy OPS ustala odpłatność zobowiązanym w drodze decyzji z powodu odmowy zawarcia umowy na podstawie art. 103 ust. 2 u.p.s.?

Przyjmując, że art. 103 ust. 2 powinien być stosowany również w przypadku określenia odpłatności członków rodziny w drodze decyzji, OPS ma trudność w naliczeniu tej odpłatności, bo nie brał w pierwszej wersji wnuków, gdyż dochody trzeciej córki w całości pokryłyby różnicę między pełnym kosztem utrzymania matki w DPS a jej wpłatą. Przy ponownym naliczeniu odpłatności dzieląc kwotę pozostającą do zapłaty na trzy córki, każda z nich powinna mieć ustaloną kwotę w równej wysokości. Dwie córki nie będą ponosiły odpłatności. Kwota trzeciej córki nie pokryje różnicy za pobyt matki w DPS, pozostaje kwota do zapłaty.

Czy kwotę tę reguluje gmina?

A wnukowie?

Każda z córek ma dwoje pełnoletnich dzieci. Mogłyby one partycypować w kosztach utrzymania babki w DPS.

Czy tą pozostałą kwotę dzielimy na 6 wnucząt i dalej prowadzimy postępowanie w celu ustalenia odpłatności, tak jak stanowi art. 61 u.p.s.?

Czy też w przypadku, gdy dwie córki są zwolnione z opłaty, to również dzieci tych córek powinny być zwolnione z opłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX