Kto powinien podpisać oświadczenie o zgodności projektu technicznego z obowiązującymi przepisami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 22 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zlecił opracowanie architektowi 1) projektu zagospodarowania teren, 2) projektu architektoniczno-budowlanego, wg zmian w ustawie z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333) – dalej pr. bud. z września 2020. Kupił też od architekta wszelkie prawa autorskie i majątkowe. Natomiast 3) projekt techniczny, inwestor zlecił innej firmie. Ów projekt techniczny dotyczył konstrukcji, instalacji sanitarnych i elektrycznych, natomiast nie obejmował swoim zakresem branży architektonicznej, ponieważ ta była częścią poprzednich projektów (1 i 2) i stąd architekt nie uczestniczył w powstawaniu projektu technicznego (3).

Czy przy zgłaszaniu rozpoczęcia robót budowlanych oświadczenie, o którym mowa w art. 41 ust. 4a pkt 2 pr. bud. powinni podpisać tylko "branżyści", czyli projektanci 3) projektu technicznego (przy opracowaniu, którego nie było architekta), czy też tylko architekt, który opracował wcześniej 1) projekt zagospodarowania terenu, 2) projekt architektoniczno-budowlany?

Czy też wszyscy projektanci projektów 1, 2, 3?

Jeśli architekt winien podpisać się pod oświadczeniem wynikającym z art. 41 ust. 4a pkt 2 pr. bud., mimo że nie uczestniczył w powstawaniu projektu technicznego, oraz projekt techniczny nie obejmował zakresem branży architektonicznej (ponieważ ta była częścią projektów 1 i 2), to na jakiej podstawie miałby stwierdzać, że sporządzenie projektu technicznego jest zgodne z "obowiązującymi przepisami i wiedzą techniczną", o czym jest mowa w oświadczeniu wynikającym z art. 41 ust. 4a pkt 2 pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX