Kto powinien dokonać regulacji terenowo-prawnych - gmina czy inwestor inwestycji niedrogowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor inwestycji niedrogowej zobowiązany został do budowy odcinka drogi na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z 21.03.1985 r. o drogach publicznych – dalej u.d.p. w przebiegu zgodnym z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wykonanie drogi wymaga jednak dokonania regulacji terenowo-prawnych nieruchomości. Działka jest własnością gminy, ale jest znacznie większa niż przyszły pas drogowy drogi publicznej określony w planie, a tym samym wymaga dokonania podziału, a dodatkowo obecnie ma użytek rolny, więc wymaga odrolnienia i zmiany użytku na drogowy.

Kto powinien dokonać regulacji terenowo-prawnych?

Czy gmina, jako konsekwencja uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, tym bardziej, że działka jest własnością gminy, czy inwestor inwestycji niedrogowej jako integralnie związane z budową drogi, do której jest zobowiązany na podstawie art. 16 ust. 1 u.d.p.?

Jeżeli inwestor, to do kiedy musiałby ponosić koszty opłat rocznych za odrolnienie - czy przez cały okres, czy tylko do czasu przekazania wybudowanej drogi gminie?

Umowa, o której mowa w art. 16 ust. 2 u.d.p., jest obecnie procedowana, ale inwestor nie zgadza się na ponoszenie kosztów przygotowania kompletnych wniosków o podział i o odrolnienie, ani na ponoszenie jakichkolwiek opłat z tym związanych uznając, że uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gmina przyjęła też konsekwencje finansowe tego planu tj. w zakresie dokonania regulacji terenowo-prawnych nieruchomości przeznaczonych pod drogi oraz że działka jest własnością gminy, a więc to w jej kompetencjach leży dokonanie regulacji terenowo-prawnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX