Kto ma złożyć wniosek do sądu o zgodę na umieszczenie nieświadomej, chorej psychicznie osoby w DPS, córka czy OPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Aptowicz Damian
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starsza cierpiąca na schizofrenię kobieta, która na co dzień przebywa pod opieką męża i brata trafiła do szpitala. W czasie jej pobytu w szpitalu córka, która na co dzień z nią nie mieszka i jest w głębokim konflikcie z cała rodziną złożyła w Ośrodku wniosek o umieszczenie w domu pomocy społecznej.

Wniosek rzekomo podpisała matka. Biorąc pod uwagę obecny stan zdrowia tej Pani i fakt, że jest to osoba zupełnie nieświadoma (pytana nie wie, jak ma na imię, nie wie, jaki jest dzień tygodnia, ile ma lat, dzieci), mamy uzasadnione obawy, czy to ona sama podpisała wniosek, a jeżeli nawet, to jesteśmy przekonani, że zrobiła to w pełni nieświadomie na zasadzie wskazania palcem bez wiedzy, co podpisuje.

Dodatkowo we wniosku zawarta jest klauzula, żeby wszelkie informacje w tej sprawie przekazywać na adres córki. Nie jest to adres zamieszkania tej Pani. Córka nie jest opiekunem matki. Na co dzień mieszka z bratem i mężem.

Jak w obecnej sytuacji ma postąpić Ośrodek?

Pani nie ma w miejscu zamieszkania, przebywa w szpitalu okręgowym w innym województwie i nie wiemy, kiedy wyjdzie do domu.

Pani jest zupełnie nieświadoma, umieszczenie jej w domu pomocy społecznej będzie wymagało zgody Sądu, kto ma taki wniosek do Sądu złożyć, córka czy OPS?

Nie chcemy występować do Sądu z tym wnioskiem, gdyż nie jesteśmy przekonani o tym, że Pani nie można zapewnić opieki w warunkach domowych, w tym samym domu mieszka mąż, syn i drugi syn z bratową. Dodatkowo Pani jest w kolejce oczekujących na przyjęcie do ZOL. Rodzina, która faktycznie na co dzień zajmuje się kobietą nie zgłaszają wniosku o dom pomocy społecznej.

Czy faktycznie wszelkie ustalenia w sprawie mamy kierować do córki tylko na podstawie prawdopodobnego podpisu niczego nieświadomej, chorej psychicznie osoby?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX