Kto jest uprawniony do zawarcia umowy kredytu bankowego w imieniu spółki jawnej jeżeli wspólnikami spółki jawnej są dwie osoby fizyczne , z których w chwili obecnej jeden ze wspólników nie żyje?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 19 września 2019 r.
Autor odpowiedzi: Więch-Barchan Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 28 kwietnia 2015 r.

PYTANIE

Kto jest uprawniony do zawarcia umowy kredytu bankowego w imieniu spółki jawnej jeżeli: wspólnikami spółki jawnej są dwie osoby fizyczne tj. małżeństwo, a w chwili obecnej jeden ze wspólników (mąż) nie żyje, umowa spółki stanowi, że w przypadku śmierci wspólnika spółka nie ulega rozwiązaniu, ale prawa jakie miał zmarły wspólnik przysługiwać będą wspólnie wszystkim spadkobiercom?

Z postanowienia sądu wynika, że spadek po zmarłym nabyły na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza jego żona, pełnoletnia córka i niepełnoletnia córka (10 lat), wszystkie po 1/3 części w stosunku do całości spadku. Umowa spółki stanowi, że każdy wspólnik jest uprawniony do jednoosobowego reprezentowania spółki i że każdy wspólnik uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest również uprawniony prowadzić samodzielnie sprawy nie przekraczające zwykłych czynności. Wspólnik spółki tj. żona przedstawiła w Banku pełnomocnictwo ogólne, które udzieliła swojej pełnoletniej córce do reprezentowania spółki we wszystkich sprawach związanych z bieżącym zarządem, w tym do zawierania i rozwiązywania w imieniu spółki umów handlowych, składania oświadczeń, reprezentowania spółki przed wszystkimi organami oraz we wszystkich innych sprawach, których załatwienie będzie konieczne w związku z prowadzeniem spraw spółki. Pełnomocnictwo zachowuje ważność do czasu pisemnego odwołania.

Czy na podstawie udzielonego pełnomocnictwa pełnoletnia córka, jako jedyna ze wspólników może być stroną umowy bankowej?

Co z uprawnieniami niepełnoletniej córki, która również jest spadkobiercą, co wynika z postanowienia sądu?

Kto reprezentuje niepełnoletnią córkę (wiek 10 lat), skoro nie posiada ona zdolności do czynności prawnej?

Czy sąd rodzinny może wyrazić zgodę na dokonanie określonej czynności w imieniu małoletniego wspólnika spółki np. do reprezentowania małoletniej przez pełnoletnią siostrę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX