Kto jest organem właściwym w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie placówkę wsparcia dziennego, jeżeli zasięg działalności placówki będzie obejmował wyłącznie teren gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 24 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jedno z stowarzyszeń złożyło do wójta wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie placówki wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej. Podobny wniosek o wydanie przedmiotowego zezwolenia złożono w dwóch sąsiednich gminach na terenie tego samego powiatu. Zgodnie art. 19 ust. 1 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wójt albo starosta wydaje na wniosek zezwolenie na prowadzenie placówki wsparcia dziennego. Na podstawie art. 18 ust. 3 zd. drugie "placówka wsparcia dziennego o zasięgu ponadgminnym może być prowadzona także przez podmiot, który uzyskał zezwolenie starosty. Starosta właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotowych gmin, do którego stowarzyszenie złożyło wniosek, dotyczący działalności na terenie kilku gmin w których działać ma PWD, odmówił wydania zezwolenia.

Czy zakładając, że stowarzyszenie prowadzić będzie trzy odrębne PWD z kierownikiem, odpowiednią kadrą, odpowiednio umocowane w odrębnych regulaminach i statucie, na terenie każdej z gmin wyłącznie dla dzieci z terenu konkretnej gminy, zasadnym jest, by zezwolenie wydał każdy wójt z osobna?

Czy zasięg ponadgminny, o którym mowa wyżej odnosi się do jednej placówki wsparcia dziennego, której beneficjentem byłyby osoby z terenu kilku gmin, niezależnie od miejsc, w których będzie prowadziła swoją działalność podwórkową (tj. na terenie jednej, dwóch, lub trzech gmin)?

Czy w sytuacji, kiedy zezwolenie wydaje dany wójt dla PWD na terenie jednej, określonej gminy istnieje możliwość, iż na jej terenie mogą znajdować się i uczestniczyć w zajęciach dzieci z terenu pozostałych gmin?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX