Kto i w jakiej formie decyduje o zamknięciu cmentarza wojennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 14 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kto i w jakiej formie decyduje o zamknięciu cmentarza wojennego (w świetle przepisów art. 10 ustawy z 28.03.1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych - dalej u.g.c.w. odwołującego się do przepisów ustawy z 31.01.1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych - dalej u.c.c.z.)?

Czy przepis art. 6 ust. 1 u.c.c.z. (w przypadku zamknięcia cmentarza wojennego) można utożsamiać z ustaniem stref ochrony sanitarnej, o których mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z 25.08.1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze (Dz.U. z 1959 r. nr 52 poz. 315) - dalej r.t.s.c.?

Powyższe ma znaczenie w celu prawidłowej oceny możliwości zabudowy działek budowlanych przylegających do terenu cmentarza wojennego, objętego MPZP, w którym to planie zagospodarowania nie wyznaczono stref ochrony sanitarnej, argumentując to właśnie faktem upływu 40 lat od dnia ostatniego pochówku i wobec tego brakiem zagrożenia epidemiologicznego.

Czy brak zagrożenia epidemiologicznego jest tożsamy z ustaniem stref ochrony sanitarnej cmentarza w kontekście możliwej (zgodnie z MPZP) zabudowy budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi przyłączonymi do sieci wodociągowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX