Kto - gmina czy inwestor powinien wykupić grunty na poszerzenie drogi, aby dostosować ją do warunków realizowanej inwestycji przetwarzania odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wasilewski Filip
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na działce oznaczonej w mpzp jako TAG1 - inwestycje uciążliwe ma powstać inwestycja przetwarzania odpadów innych niż niebezpieczne. Do działki jedyny dojazd stanowi droga publiczna gminna, jednak niedostosowana do warunków inwestycji (polna droga nieutwardzona o szerokości 3,5 m). Zgodnie z mpzp szerokość drogi powinna wynosić minimum 10 m. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych budowa lub przebudowa drogi publicznej spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Konieczność budowy drogi będzie wiązała się z wykupem prywatnych gruntów na dostosowanie szerokości do 10 m zgodnie z planem.

Czy gmina jako właściciel drogi musi wykupić sąsiednie grunty na poszerzenie drogi czy jest to obowiązkiem inwestora w myśl ww. przepisu?

Jak się ma do tego ustawa o gospodarce nieruchomościami - art. 98, w którym mowa, że działki wydzielane pod drogi publiczne przechodzą z mocy prawa na własność gminy, ale za odszkodowaniem?

Kto ponosi w tej sytuacji koszty odszkodowania?

Czy w przypadku realizacji inwestycji i konieczności wykonania drogi przez gminę, gmina musi niezwłocznie wybudować drogę, jeżeli nie ma na to środków w budżecie?

Jak gmina mogłaby postąpić w sytuacji, gdyby drogę uznać za drogę wewnętrzną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX