Komu należy wypłacać wynagrodzenie i w jakiej części w przypadku zawarcia umowy z konsorcjantami w przypadku, gdy umowa w sprawie zamówienia publicznego nie reguluje kwestii solidarności, a zamawiający nie zażądał umowy konsorcjum?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 8 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 59 p.z.p. przewiduje fakultatywną możliwość żądania umowy między podmiotami wspólnie ubiegającymi się o udzielenie zamówienia przed zawarciem umowy. Artykuł 455 ust. 1 p.z.p. przewiduje, iż tacy wykonawcy ponoszą solidarną odpowiedzialność względem zamawiającego za wykonanie umowy oraz wniesienie ZNWU, nie regulują kwestii "w drugą stronę" iż są oni solidarnymi wierzycielami zamawiającego o zapłatę wynagrodzenie oraz zwrot ZNWU. Zgodnie z art. 369 k.c. zobowiązanie jest solidarne, jeżeli to wynika z ustawy lub z czynności prawnej. Pełnomocnictwo, o którym mowa w art. 58 ust. 2 p.z.p. kończy się najpóźniej na etapie zawarcia umowy zatem nie reguluje kwestii wykonawstwa.

Z jakiego przepisu ma wynikać komu ma płacić zamawiający za wykonaną umowę?

Pytający przeanalizował wiele umów różnych zamawiających i nie odnajduje zapisów typu: "w przypadku, gdyby umowę zawarło wspólnie kilka podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia są oni solidarnymi wierzycielami względem zamawiającego z tytułu wynagrodzenia za wykonanie umowy oraz zwrot ZNWU". Wedle wiedzy pytającego powszechną praktyką jest, iż wynagrodzenie dla wykonawcy co do zasady wypłacane jest na konto lidera. Z czego ma wynikać możliwość wypłaty całości kwoty wynagrodzenia na konto wyłącznie lidera, jeśli nie ma takich zapisów w umowie między wykonawcą a zamawiającym. Biorąc pod uwagę fakt, iż zamawiający nie ma prawa wpływać na treść umowy konsorcjum nie jest przesądzone, iż kwestia ta została należycie uregulowana między konsorcjantami, a ponadto ustawodawca przewiduje, iż takiej umowy można żądać, a nie jest to obligatoryjne zatem uznaje, iż obowiązujący stan prawny reguluje kwestie wypłaty wynagrodzenia w takim przypadku. Pytający nie odnajduje takich przepisów prawa.

Komu należy wypłacać wynagrodzenie i w jakiej części w przypadku zawarcia umowy z konsorcjantami w przypadku, gdy umowa w sprawie zamówienia publicznego nie reguluje kwestii solidarności, a zamawiający nie zażądał umowy konsorcjum?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX