Kogo, w przypadku śmierci osoby zobowiązanej do zwrotu odszkodowania, zobowiązać do zwrotu i w jakim terminie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Słomka Kinga
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta wydał decyzję ustalającą odszkodowanie za przejęcie nieruchomości pod realizację inwestycji drogowej, decyzja ta została utrzymana w mocy przez organ II instancji, następnie uchylona na podstawie wyroku NSA. Na mocy decyzji "odszkodowawczej" organu II instancji, organ zobowiązany do zapłaty odszkodowania wypłacił je na rzecz uprawnionych osób (byłych współwłaścicieli nieruchomości tj. X w udziale 1/2 i małżeństwa Y - wspólność ustawowa majątkowa małżeńska - w udziale 1/2), w ustawowym terminie. W dniu wypłaty odszkodowania wszystkie osoby uprawnione do jego otrzymania żyły. Zgodnie z treścią art. 132 ust. 3a ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n. "Jeżeli decyzja, na podstawie której wypłacono odszkodowanie, została następnie uchylona lub stwierdzono jej nieważność, osoba, której wypłacono odszkodowanie, lub jej spadkobierca są zobowiązani do zwrotu tego odszkodowania po jego waloryzacji na dzień zwrotu". W toku prowadzonego postępowania zmarła jedna ze stron postępowania (współmałżonek z małżeństwa X, przy czym w chwili śmierci ustaje wspólność ustawowa majątkowa małżeńska). Po zmarłym dotychczas nie przeprowadzono postępowania spadkowego, żyjący współmałżonek nie inicjuje działań w kierunku jego przeprowadzenia.

Kogo, w przypadku śmierci osoby zobowiązanej do zwrotu odszkodowania i braku postępowania spadkowego, zobowiązać do zwrotu odszkodowania i w jakim terminie?

Kogo zobowiązać do zwrotu odszkodowania, w przypadku jeśli osoby uprawnione zrzekną się spadku po zmarłym?

Kto powinien zainicjować przeprowadzenie postępowania spadkowego w przypadku, kiedy małżonek zmarłego nie przystępuje do jego inicjacji - organ prowadzący postępowanie "odszkodowawcze" czy beneficjent zwracanego odszkodowania - JST?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX