Kiedy żona odpowiada za niezapłacony przez męża podatek, jeżeli zaległość powstała przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 10 maja 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 2003 r. podatnik nie składał deklaracji podatkowej - wystawiane są decyzje, które podatnik odbiera. Z uwagi jednak na brak zapłaty w roku 2008 został ustanowiony zastaw skarbowy na jeden z środków transportowych. W 2009 r. podatnik zjawił się i z uwagi na przedstawione faktury sprzedaży środków transportowych na wniosek podatnika wznowiono postępowanie podatkowe, uchylone zostały decyzje za lata 2004-2009 oraz wydano nowe decyzje określające za te lata. Na nowe decyzje zostały wystawione wezwania do zapłaty, a z uwagi na brak wpłat do urzędu skarbowego pracownik windykacji nie zrobił uaktualnienia zastawu skarbowego, ustanowionego na samochód, który podatnik zbył.

W 2011 r. podatnik dalej nie wpłaca podatku. Komornik urzędu skarbowego oznajmił, iż podatnik jest zadłużony również w ZUS. Na chwilę obecną posiada on tylko jeden środek transportowy o wartości 3000 zł. W 2005 r. podatnik podpisał aktem notarialnym rozdzielczość majątkową i wszystko zostało przepisane na żonę (dom wraz z wyposażeniem oraz działka).

Czy istnieje możliwość wyegzekwowania podatku za lata 2003-2005 od żony?

W dowodzie rejestracyjnym wpisany był tylko podatnik, jednak samochody, których był właścicielem zakupili przed podpisaniem rozdzielczości majątkowej. W związku z tym, iż zastaw skarbowy jest nadal niezniesiony, możliwym byłoby domagać się zapłaty od 2003 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX