Kiedy zapisy w umowie należy traktować jako zakaz konkurencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamińska Agata
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Biuro rachunkowe (A) podpisał z Pracownikiem następującą umowę jako załącznik do umowy o pracę:

"Zakaz konkurencji

1.

W czasie trwania niniejszej umowy Pracownik nie zawrze z żadnym podmiotem, będącym klientem A, jakiejkolwiek umowy w zakresie działalności prowadzonej przez A oraz nie będzie świadczył na rzecz tych klientów żadnych usług z zakresu działalności prowadzonej przez A, tj.: usług księgowych i kadrowych.

2.

Zakaz, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio w okresie 24 mcy od momentu, w którym niniejsza umowa przestanie obowiązywać.

3.

Każdy przypadek naruszenia zakazu, o którym mowa w powyższych ustępach skutkuje nałożeniem kary umownej w wysokości 100.000 zł.

Zapłata kary umownej nastąpi na podstawie noty obciążeniowej w terminie 7 dni od momentu jej doręczenia. Żądanie zapłaty kary umownej nie wyklucza prawa żądania odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej."

Czy powyższa umowa powinna być traktowana jak umowa o zakazie konkurencji z art. 1011 k.p., a tym samym powinna przewidywać wypłatę odszkodowania za okres obowiązywania po ustaniu stosunku pracy?

Pracodawca stoi na stanowisku, że nie podlega pod te przepisy, ponieważ dotyczy zakazu odebrania klientów, a nie zakazu świadczenia usług?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX