Kiedy zamawiający jest zobowiązany do określenia wymagań dotyczących zatrudniania przez wykonawcę lub podwykonawcę osób na podstawie stosunku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 19 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedmiot zamówienia obejmuje usługę polegającą na odchwaszczeniu terenu zamawiającego. Usługa ta będzie przeprowadzona w dwóch odstępach czasu (dwóch etapach). Pierwszy etap w miesiącu lipcu, powinien rozpocząć się pomiędzy 15 a 30 lipca, i trwać max do 30 dni, natomiast drugi etap powinien rozpocząć się we wrześniu, pomiędzy 15 a 30 września i również trwać max do 30 dni. Czynności odchwaszczania mają się odbywać w godzinach od 5:00 do 8:00 i od 18:00 do 21:00, oraz w różnych dniach, w zależności od warunków pogodowych. Zamawiający wymaga, aby wykonawca zapewnił koordynatora, który będzie koordynował pracę osób wykonujących czynności odchwaszczania.

Czy w związku z takim charakterem usługi, zamawiający ma obowiązek przewidzieć w SWZ zapisy dotyczące zawarcia umów o pracę w świetle art. 95 nowego PZP?

Czy też może od tych zapisów odstąpić uznając, że może to być umowa zlecenie, a nie umowa o pracę (art. 22 k.p.)?

Jeżeli zamawiający może odstąpić, to czy musi to być uzasadnione w treści SWZ?

Czy niezależnie od powyższego, niezależnie od charakteru czynności usługi, zawsze obowiązkowo zamawiający musi wprowadzić zapisy o umowie o pracę?

Czy też od zapisów art. 95 nowego PZP mogą być odstępstwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX