Kiedy występuje obowiązek wystawienia faktury w mechanizmie podzielonej płatności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka cywilna (najemca) poniesie koszty związane z przystosowaniem wynajętego lokalu, na potrzeby adaptacji biura nieruchomości. Lokal jest w stanie deweloperskim więc spółka oszacowała że całkowity koszt adaptacji, wykończenia nieruchomości, wyniesie 30 000 zł. Wynajmujący - właściciel lokalu - ma zwrócić poniesione koszty. Płatność ma nastąpić w ratach. Najemca - spółka cywilna - ma wystawić właścicielowi fakturę sprzedażową na kwotę 30 000 zł za zwrot nakładów na inwestycję. Płatność ma być rozłożona na 30 równych rat. Pytania: 1. W 2019 roku weszły i w 2020 roku mają wejść przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym. Mają wejść też przepisy związane z ulgą na złe długi w podatkach dochodowych. Prosiłabym o przeanalizowanie przepisów i orzecznictwa pod kątem płatności w ratach - w wyżej opisanej sytuacji.

Czy będą jakieś przeszkody aby taka transakcja została rozłożona na raty?

Czy po stronie spółki mogą wystąpić jakieś problemy?

Czy w związku z tym iż zwrot nakładów na inwestycję, to poniekąd usługa remontowo-budowlana - będą miały zastosowanie przepisy dotyczące MPP - obowiązkowego split payment?

Dostałam odpowiedź z infolinii LEX, iż taka transakcja jest normalnie opodatkowana VAT-em, prosiłabym o potwierdzenie i podstawę prawną.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX