Kiedy uznać zmianę przeznaczenia budynku za zgodną z miejscowym planem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynków gospodarczych na zakład usługowy w zakresie rozbioru i przetwórstwa mięsa czerwonego. Zgodnie z obowiązującym na terenie gminy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka inwestora znajduje się w terenie MN - zabudowa mieszkaniowa, w którym "dopuszcza się użytkowanie części budynków mieszkalnych i gospodarczych dla funkcji usługowych; wyklucza się lokalizację usług wykraczających uciążliwością poza granice władania dysponentów poszczególnych obiektów budowlanych." Dla terenów U - usługi - zgodnie z w/w planem przyjmuje się "teren przeznaczony pod obiekty związane z: administracją, gastronomią, handlem, kulturą, ochroną zdrowia, opieką społeczną, oświatą, rzemiosłem." Zgodnie z przedłożonym projektem budowlanym w przedmiotowym budynku będzie prowadzona działalność polegająca na: "usłudze w zakresie rozbioru i przetwórstwa mięsa czerwonego. Do zakładu będą dostarczane przez zamawiających półtusze, z których będzie wykonywana usługa polegająca na przekształceniu w wędliny. Po wykonaniu usługi, gotowe wyroby będą przekazywane zamawiającemu. (dostarczanie półtusz i podrobów wieprzowych, rozbiór półtusz, produkcja wyrobów z mięsa czerwonego)".

Czy organ architektoniczno-budowlany może uznać powyższą zmianę przeznaczenia budynku jako zgodną z miejscowym planem?

Wątpliwości organu budzi, czy powyższą działalność można uznać jako funkcję usługową, czy też produkcyjną (niezgodną z planem)?

Kto i w jaki sposób powinien wykazać, że powyższa zmiana funkcji budynków - zlokalizowanych w granicy z sąsiednimi działkami - nie będzie wykraczać uciążliwością poza granice władania dysponentów poszczególnych obiektów budowlanych, gdyż projektant ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że takie uciążliwości nie wystąpią?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX