Kiedy rozpoczyna się wstępne magazynowanie odpadów medycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kiedy rozpoczyna się wstępne magazynowanie odpadów medycznych?

Czy od momentu rozpoczęcia napełniania worka/pojemnika na oddziale/klinice, czy od momentu zdeponowania zamkniętego worka/pojemnika z odpadem w magazynie odpadów, który zapewnia wymagane warunki wstępnego magazynowania?

Jak należy rozumieć zapisy § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi - dalej r.s.s.p.o.m. vs § 8 ust. 1-3 r.s.s.p.o.m.?

Zapis § 4 ust. 2 r.s.s.p.o.m. wskazuje na konieczność wymiany worków/pojemników (używane na oddziale/klinice) nie rzadziej niż co 72 godz. niezależnie od rodzaju odpadów medycznych (pomijam odpady wysoce zakaźne). Natomiast odpady zdeponowane w magazynie wstępnego magazynowania, zapewniającym odpowiednie warunki mogą być magazynowane 72 godz./ 30 dni w zależności od rodzaju odpadów medycznych.

Czy możliwy czas wstępnego magazynowania należy liczyć od momentu rozpoczęcia napełniania worka/pojemnika na oddziale/klinice (co nie zapewnia wymogów wstępnego magazynowania), czy dopiero od momentu zdeponowania odpadów w magazynie?

Jeżeli zaczynamy liczyć czas od momentu rozpoczęcia napełniania worka/pojemnika, to nie zostaną zapewnione warunki § 8 ust. 1-3 r.s.s.p.o.m., gdyż wówczas każdy oddział/klinika powinna posiadać pomieszczenie chłodzone, a personel nie powinien jeździć do pacjenta z wózkiem zabiegowym zaopatrzonym w worek/pojemnik, w który wrzucane są odpady, co oczywiście z praktycznego i epidemiologicznego punktu widzenia jest niemożliwe.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX