Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w przypadku najmu, gdy termin płatności strony powiązały z obowiązkiem usługodawcy do wystawienia faktury w określonym terminie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2018 r.

PYTANIE

Proszę o pomoc w ustaleniu prawidłowego obowiązku podatkowego dla faktury za wynajem samochodu wystawionej po terminie. Obowiązek podatkowy dla usługi najmu powstaje z chwilą wystawienia faktury. W przypadku gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów terminu płatności. Odnosząc się do powyższego sprawdzamy w umowie zapis dotyczący fakturowania i płatności, który brzmi:

"Wynajmujący wystawi Najemcy fakturę VAT do 5-tego dnia miesiąca kalendarzowego, którego najem dotyczy. Płatności czynszu za przedmiot Umowy regulowane będą w okresach miesięcznych, przelewem, w terminie do 21-go dnia miesiąca, którego najem dotyczy na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT na rachunek bankowy wskazany w fakturze VAT…"

Czy powyższy zapis umowy mówiący o terminie płatności 21 dnia miesiąca obowiązuje tylko wtedy, gdy wystawiona jest faktura?

Faktura została wystawiona dopiero po terminie (w następnym miesiącu). Czy gdyby zapis brzmiał "pod warunkiem otrzymania prawidłowo wystawionej faktury" rozumienie byłoby inne? - "na podstawie" a "pod warunkiem"?

Faktura VAT do tej umowy została wystawiona z opóźnieniem, tj. 19-02-2018 r . za miesiąc 01/2018 – jak należy rozpatrywać termin płatności? – na fakturze został wstawiony termin płatności 21 dni od wystawienia czyli 12.03.2018 r. z uwagi na to, ze termin z umowy już minął.

Który termin płatności należy przyjąć w przytoczonym przykładzie za prawidłowy z umowy:

21.01.2018 r., czy z faktury 12.03.2018 r., a może datę wystawienia faktury?

Kiedy powstanie w tym przypadku obowiązek podatkowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX