Kiedy powstaje nadpłata, gdy korekta deklaracji jest następstwem wyroku TSUE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o informacje w zakresie prawidłowości rozliczeń WNT w związku z wyrokiem TSUE z dnia 18 marca 2021. Załóżmy, że spółka dokonała WNT w 1/2020, jednak faktura za tę transakcję wpłynęła w 1/2021. W związku z obowiązującymi przepisami spółka zadeklarowała VAT należny od WNT w 1/2020 i zapłaciła odsetki od tak powstałej zaległości podatkowej, natomiast VAT naliczony został rozliczony w bieżącej deklaracji, czyli za miesiąc 1/2021. Spółka zamierza złożyć korektę tych dwóch okresów, jednak najpierw chce ocenić ekonomiczną opłacalność i powstały pytania:

1. Wyksięgowując VAT naliczony ze 1/2021 powstaje zaległość podatkowa (ujmując pierwotnie VAT naliczony od WNT w 1/2021 Spółka miała zobowiązanie do zapłaty), czy w związku z tym spółka jest zobowiązana do zapłaty odsetek od tej zaległości?

2. Ujmując VAT naliczony od WNT w 1/2020 powstaje nadpłata VAT - czy nadpłatą (zgodnie z ordynacją podatkową, od której przysługuje spółce oprocentowanie od US) jest wartość podatku naliczonego plus odsetki (to co spółka pierwotnie wpłaciła do US, a teraz wnioskuje o zwrot), czy są nią same odsetki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX