Kiedy podatnik powinien wykazać VAT należny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Obie firmy prowadzą działalność gospodarczą - apteki, punkty apteczne. Obowiązek podatkowy z tytułu refundacji leków w aptekach powstaje w momencie wpływu refundacji. Refundator kwoty należne za refundacje zapłacił w 6 miesięcy zamiast na konto spółki jawnej - na konto firmy osoby fizycznej. Są to drobne kwoty od 63 do 300 zł za miesiąc. Wpłaty były w pierwszym półroczu 2016 r. Refundator płaci kwoty bardzo nierównomiernie i w niepełnych kwotach - z tego wynika problem z przyporządkowaniem wpłat czasami nawet z półrocznym opóźnieniem. Osoba fizyczna zaliczyła wszystkie kwoty jako jej należne, jako jej przychód i naliczyła przez kolejne 6 miesięcy VAT. Jednocześnie spółka jawna nie dostała pieniędzy i wysłała mail do refundatora z zapytaniem, które refundacje zostały przez refundatowra uznane i w jakich kwotach i co z płatnościami za refundacje. Pomimo licznych zapytań, dopiero w styczniu 2017 r. dostaliśmy informacje, jakie kwoty wartości i daty zostały nieprawidłowo zapłacone z informacją, by podmioty przesunęły płatności między sobą.

Jak powinny postąpić oba podmioty:

a)

Apteka Kowalski - korygować deklaracje, zmniejszyć VAT za poszczególne miesiące, kiedy zaliczyła wpływy jako jej przychód - bo nie były to jej wpłaty i nie było obowiązku VAT?

b)

Kowalski Spółka Jawna – kiedy wykazać VAT należny w dacie otrzymania pisma? W dacie pieniędzy Apteki Kowalski? Czy w datach, kiedy wstecz refundator przesłał refundacje do błędnego podmiotu?

Różnica jest zasadnicza – wpłaty były w pierwszym półroczu 2016 r., pismo i przekazanie pieniędzy pomiędzy podmiotami dopiero w styczniu 2017 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX