Kiedy należy dokonać korekty podatku naliczonego w związku z modernizacją środków trwałych, których wartość początkowa przekroczyła 15.000 zł?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2017 r.

PYTANIE

Jestem podatnikiem VAT. W sierpniu 2001 roku zakupiłam nieruchomość. W skład wchodziło nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynki stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności. Sprzedaż budynków była zwolniona z podatku VAT, natomiast od prawa wieczystego użytkowania gruntu zapłaciłam podatek od czynności cywilnoprawnych. Następnie w grudniu 2008 r. wykupiłam ten grunt, jako użytkownik wieczysty. Sprzedaż gruntu została opodatkowana VAT. Budynki zostały wybudowane w 1995 r. i były cały czas używane. Zostałam ich trzecim właścicielem i użytkownikiem. Nieruchomość ta stanowiła środek trwały mojego przedsiębiorstwa, został ujęty w ewidencji środków trwałych z dniem przekazania do użytkowania we wrześniu 2001 r. Prowadziłam w nich i nadal prowadzę działalność produkcyjno - usługową. Użytkując budynki, jednocześnie dokonywałam ich ulepszeń, a wydatki te, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym były wyższe niż 30% wartości początkowej. Przy czym ulepszenia te są dokonywane sukcesywnie w każdym roku użytkowania budynków, począwszy od 2001 r., a ostanie nakłady na modernizacje i rozbudowę poniosłam w 2014 r.

Jako czynny podatnik VAT miałam prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków. Skorzystałam z tego prawa i odliczyłam naliczony podatek VAT także od zakupu gruntu. Obecnie zamierzam sprzedać tę nieruchomość.

Jak powinnam opodatkować dostawę nieruchomości w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt. 10 i 10a w związku z ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług?

Czy powinnam dokonać korekty podatku naliczonego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX