Kiedy należy cofać się z rozliczeniem faktury korygującej do miesiąca rozliczeniowego, w którym ujęta została faktura pierwotna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy postępujemy prawidłowo ujmując fakturę korygującą zwiększającą w okresie rozliczeniowym, w którym ją wystawiliśmy?

Czy prawidłowo określamy przyczynę korekty (nowe ustalenia)?

Czy w takim przypadku nie powinniśmy się cofać z rozliczeniem faktury korygującej do miesiąca rozliczeniowego, w którym ujęliśmy fakturę pierwotną?

Stan faktyczny: Spółka obciąża comiesięcznie firmę X łącznymi kosztami obsługi logistycznej (transport drogowy + koszty obsługi % marży wyświadczonych usług). Spółka nie świadczy usług transportowych sama, lecz zakupuje usługi transportu od podmiotów trzecich (zewnętrznych firmy transportowych). Do drugiego dnia roboczego miesiąca następnego sumowane są koszty transportu zafakturowane przez podmioty trzecie i wystawiana jest faktura na firmę X. Wartość faktury opiera się na kalkulacji (posiadane faktury transportowe + % marży za obsługę logistyczną). Faktura ta ujmowana jest w okresie rozliczeniowy wskazanym na fakturze. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc. Ponieważ w momencie wystawienia faktury za dany miesiąc (drugi dzień roboczy m-ca następnego) nie posiadamy jeszcze wszystkich faktur kosztowych (brak wpływu wszystkich faktur z firm transportowych) wartość usługi jest w kolejnym okresie urealniana do wartości rzeczywistej. Polega to na tym, że po uzyskaniu faktycznych danych (faktur z firm transportowych) w kolejnym miesiącu wystawiana jest faktura korygująca zwiększająca. Spółkę i firmę X nie łączy umowa, lecz stałe zlecenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX