Kiedy można uznać że doszło do pierwszego zasiedlenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 15.06.2019 roku spółka na podstawie faktury VAT zakupiła od innego przedsiębiorstwa lokal mieszkalny położony w kamienicy. Dokument ten nie zawierał podatku VAT, ponieważ sprzedawca skorzystał ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685) – dalej u.p.t.u. Zamiarem kupującego było podniesienie wartości lokalu poprzez jego ulepszenie i odsprzedanie z odpowiednią marżą. Został on zatem potraktowany jako towar, a nie środek trwały. W toku prowadzonych prac budowlanych okazało się, iż nakłady poniesione na to przedsięwzięcie mogą być mniejsze niż 30% wartości lokalu.

W związku z powyższym spółka posiada następujące wątpliwości dotyczące ewentualnej możliwości zastosowania stawki ZW związanej ze sprzedażą wspominanego lokalu:

1) Czy w związku z faktem, iż lokal został zakupiony na podstawie faktury nie zawierającej podatku VAT, co jednocześnie oznacza że do pierwszego zasiedlenia nie doszło zarówno przez sprzedawcę jak i spółkę oraz wydatki poniesione na ulepszenie lokalu nie przekroczą 30% jego wartości to spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust 1 pkt 10 u.p.t.u.?

2) Czy w związku z faktem, iż spółka przy zakupie lokalu nie posiadała prawa do odliczenia podatku VAT uprawnia ją do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust 1 pkt 10a u.p.t.u.?

3) Czy w myśl interpretacji 0112-KDIL1-2.4012.530.2020.2.DS spółka powinna zwracać uwagę na wartość poniesionych nakładów, czy też kierować się wyłącznie warunkiem pierwszego zasiedlenia? Czy w odniesieniu do takich lokali będących towarami można mówić o ich ulepszeniu?

4) Czy fakt, iż pewnych elementów lokalu nie udało się ulepszyć ze względu na to, iż wymagały one naprawy, renowacji wpływa na powyższe zwolnienie?

5) Czy w związku z faktem, iż od poniesionych nakładów był odliczany naliczony podatek VAT to spółka ma prawo do dokonania jednorazowej korekty w miesiącu sprzedaży lokalu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX