Kiedy można stosować zwolnienie z kasy fiskalnej przy sprzedaży wysyłkowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 7 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Wydawnictwo zajmuje się sprzedażą wydanych przez siebie książek. Sprzedaż dokonywana jest zarówno do księgarń jak i dla osób fizycznych. Sprzedaż następuje głównie poprzez sklep internetowy. Do tej pory sprzedaż dla osób fizycznych była ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Zdarza się, że Wydawnictwo bierze udział w Targach książek, wtedy sprzedaż następuje z pominięciem sklepu internetowego i również jest ewidencjonowana na kasie. Czy jest możliwość, żeby skorzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej w odniesieniu do książek sprzedawanych przez internet a pozostawić ewidencjonowanie na kasie w stosunku do książek sprzedawanych w tradycyjny sposób? Od nowego roku dystrybucją ma się zająć firma zewnętrzna. Wystawianie paragonów których i tak nie ma jak przekazać odbiorcy - firma zewnętrzna dokonuje wysyłki z magazynu a kasa fiskalna jest w siedzibie sprzedawcy - jest zupełnie niepotrzebną czynnością, tym bardziej że w "sklepie internetowym" są wszelkie dane potrzebne do identyfikacji transakcji.

Czy można zrezygnować z kasy mimo, że do tej pory się z niej korzystało, a zostawić ją tylko dla sprzedaży na targach i innych spotkaniach?

Czy jeśli zapłata nastąpi gotówką lub książka zostanie odebrana w siedzibie wydawnictwa to zdarzenie to powoduje utratę zwolnienia w stosunku do całej sprzedaży czy tylko do tych konkretnych książek?

Jak należy traktować zapłatę "za pobraniem" - jako gotówkę? Czy zapłata za książkę przez podmiot inny niż odbiorca uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX