Kiedy możliwe jest dokonanie zakupu preferencyjnego paliwa stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosicki Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan X złożył w lutym 2023 r. w urzędzie wniosek o zakup preferencyjny węgla. Nie składał wniosku o dodatek węglowy tłumacząc to swoim pobytem za granicą i tym, że nie zdążył. Zgłosił źródło ciepła do CEEB. W deklaracji źródeł ciepła wskazał, że dane adresowe są inne niż adres budynku, którego dotyczy deklaracja. Nie ma złożonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. We wniosku o zakup węgla jako adres korespondencyjny również wskazał adres z innej gminy.

Czy Panu X przysługuje zakup węgla na preferencyjnych warunkach?

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z 27.10.2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego - dalej u.z.p.s., wójt/burmistrz rozpatruje wniosek o zakup węgla w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania.

Czy to by wystarczyło w celu pozytywnego rozpatrzenia wniosku?

Jednocześnie przepis art. 8 ust. 1 u.p.z.s. stanowi, że do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego.

Czy przy ustalaniu warunków uprawniających do dodatku węglowego tj. wyjaśnienia wątpliwości co do miejsca zamieszkania nie należałoby przeprowadzić wywiadu środowiskowego? Czy jeżeli ustali się, że Pan X faktycznie mieszka, to czy nie należałoby mu w tym wypadku decyzją z urzędu przyznać także dodatku węglowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX