Kiedy możemy uznać, że mamy do czynienia z przebudową istniejącej zabudowy, która pozwala na zmniejszenie wymaganych odległości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy interpretować zapis § 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t. dotyczący "Odległości miejsc do gromadzenia odpadów stałych, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1, 3 i 4 r.w.t., od granicy działki budowlanej, która powinna wynosić co najmniej: 3 m". Rozumiem, że ta odległość w przypadku np. zabudowy wielorodzinnej, usługowej itp. powinna być również zachowana od granicy m. in. z chodnikiem, parkingiem, drogą. Zakładam, że skoro prawodawca w pkt 4 stwierdził, że "W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, nie określa się" to są to jedyne przypadki, w których miejsce do gromadzenia odpadów może stać na granicy z chodnikiem.

Czy odległość od granicy działki należy określać w obie jej strony, czyli w przypadku, gdy wspólnota mieszkaniowa planuje zorganizować miejsce gromadzenia odpadów na swojej działce, to powinna je "odsunąć" 3 m od chodnika, drogi, która nie jest ich własnością?

Kiedy możemy uznać, że mamy do czynienia z przebudową istniejącej zabudowy, która zgodnie z pkt 3 pozwala na zmniejszenie wymaganych odległości o "nie więcej niż połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX