Kiedy kierownikowi podmiotu leczniczego należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop w przypadku rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

30 kwietnia 2014 r. kierownik podmiotu leczniczego (SP ZOZ) rezygnuje z funkcji kierownika i rozwiązuje umowę w drodze porozumienia stron. W pomiocie kierownik oprócz funkcji kierowniczych pełni także obowiązki lekarza. Umowa na podstawie, której pracuje jest zawarta z organem założycielskim, którego przedstawicielem jest wójt gminy. Od dnia 1 maja 2014 r. były kierownik ma być zatrudniony przez swojego następcę już tylko w charakterze lekarza przy zachowaniu pełnego etatu.

Jak w takiej sytuacji należy postąpić z niewykorzystanym przez kierownika urlopem wypoczynkowym?

Czy jesteśmy zobligowani do wypłaty ekwiwalentu urlopowego, czy też można tu zastosować postanowienia art. 171 § 3 kodeksu pracy?

Wolelibyśmy wybrać tę drugą opcję, ale nie wiemy jak rozumieć pojęcie pracodawcy w przypadku gdy w pierwsza umowa została zawarta z wójtem a druga z nowym kierownikiem, choć miejsce pracy i rodzaj wykonywanej pracy w obu umowach (przynajmniej jeśli chodzi o obowiązki lekarza) nie ulegną zmianie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX