Kiedy kierowca obsługującego stałe trasy zgodnie z góry ustalonym miesięcznym grafikiem i przemieszczającej się pomiędzy miejscami prowadzenia działalności przez pracodawcę jest w podróży służbowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1. Czy dla osoby zatrudnionej na stanowisku kierowcy, obsługującej stałe trasy zgodnie z góry ustalonym miesięcznym grafikiem i przemieszczającej się pomiędzy miejscami prowadzenia działalności przez pracodawcę, tj. oddziałami, podróż służbową stanowi, każdy wyjazd poza miejscowość, w której pracodawca ma siedzibę/oddział, czy też dopiero wyjazd poza obszar działalności pracodawcy, którym jest np. całe województwo? W tym przypadku podróż służbową stanowi każdy wyjazd poza miejscowość siedziby/oddziału pracodawcy.

2. Czy w sytuacji, gdy kierowca tego samego dnia kilkukrotnie opuszcza miejscowość w której siedzibę/oddział ma pracodawca (np. wyjeżdża z miejscowości siedziby/oddziału pracodawcy (X) do innej miejscowości (Y), po czym wraca do X i tak kilkukrotnie w ciągu dnia), mamy do czynienia z jedną podróżą służbową, czy z kilkoma (liczone oddzielnie dla każdego opuszczenia miejscowości siedziby/oddziału pracodawcy)? W tym przypadku, mamy do czynienia z jedną podróżą służbową.

3. Jak należy liczyć czas pracy kierowcy, od którego należna jest kierowcy dieta, tj. czy czas przebywania w obszarze miejscowości siedziby pracodawcy zaliczany jest jako czas podroży służbowej?

4. Czy czas przerw kierowcy zatrudnionego w systemie przerywanego czasu pracy, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o czasie pracy kierowców, należy wliczać do czasu podróży służbowej kierowcy, czy też czas przerwy nie wlicza się do podróży służbowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX