Kiedy i w jaki sposób należy ująć na kontach przychód z tytułu zwrotu kaucji gwarancyjnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 8 lipca 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X na podstawie umowy o usługi budowlane wykonywała dla Spółki Y prace. Umowa przewidywała, że Spółka Y z każdej wystawionej faktury zapłaci 10% mniej, a zatrzymana kwota będzie kaucją gwarancyjną na poczet ewentualnych napraw gwarancyjnych. Tak też się stało - umowa została w całości zrealizowana, co potwierdzają protokoły odbioru. Spółka X wystawiła faktury, a Spółka Y zapłaciła zatrzymując 10% kaucji (zgodnie z umową).

Na tym etapie podpisano kolejną umowę, która przenosiła ogół praw i obowiązków wynikających z umowy ze Spółki X na Spółkę W. W praktyce oznacza to, że wykonanie i koszty wszelkich napraw gwarancyjnych w zakończonej inwestycji obciążać będą Spółkę W, a po zakończeniu okresu gwarancji Spółka Y przeleje pozostałą kwotę kaucji na rachunek bankowy Spółki W. Spółka X od dnia podpisania umowy nie wykonuje już żadnych prac ani nie ponosi odpowiedzialności.

W jaki sposób Spółka W powinna ująć samą umowę przenoszącą na nią prawa i obowiązki Spółki X?

Kiedy i w jaki sposób należy ująć na kontach koszty wykonywanych na rzecz Spółki Y napraw gwarancyjnych?

Kiedy i w jaki sposób należy ująć na kontach przychód z tytułu zwrotu kaucji gwarancyjnej (zgodnie z umową zwrot ma nastąpić nie później niż 2 lata po zamknięciu inwestycji)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX