Jeżeli pacjentowi w szpitalu skończył się lek, który zażywał na chorobę przewlekłą (inna niż ta, z której powodu został hospitalizowany), lekarz może wystawić mu receptę płatną - 100%?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Pietraszewska-Macheta Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2016 r.

PYTANIE

Szpital (w tym przypadku o profilu rehabilitacyjnym) ma obowiązek zapewnienia pacjentowi bezpłatnych leków i wyrobów medycznych, jeśli są one konieczne do wykonania świadczenia stanowiącego bezpośrednią przyczynę hospitalizacji. Szpital zaopatruje również pacjenta w leki i wyroby medyczne niezbędne dla jego zdrowia, wynikające z leczenia schorzeń współistniejących, które pojawiają się w trakcie tej hospitalizacji. Zaopatrzenie pacjentów w leki, głównie w przypadku schorzeń współistniejących/przewlekłych stanowią dla szpitala znaczny koszt (np. dla pacjent koszt lekarstwa po refundacji wynosi 8 zł, w przypadku gdy szpital zaopatruje pacjenta (który to swoje leki pozostawił w domu) wynosi 180 zł. Często pacjenci taką sytuację wykorzystują i stanowczo żądają zapewnienia lekarstw na czas pobytu na przewlekłe choroby, które nie są przyczyną hospitalizacji.

Jeżeli pacjentowi skończył się lek, który zażywał na chorobę przewlekłą (inna niż ta, z której powodu został hospitalizowany), lekarz może wystawić mu receptę płatną - 100%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX