Jeżeli akredytowane laboratorium nie wykryje w próbce ścieków wytypowanych substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, czy można uznać, że ścieki nie zawierają tych substancji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W zakładzie powstają ścieki z mycia posadzek. Zdarza się niekiedy, że posadzki są zanieczyszczone olejami oraz smarami w bardzo niewielkich ilościach. W związku z powyższym wody z mycia zbierane przez maszynę do czyszczenia mogą zawierać śladowe substancje szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Firma chce to sprawdzić i oddać próbkę ścieków do analizy w akredytowanym laboratorium (o ile jest to konieczne) lub umożliwić pracownikom laboratorium wykonanie takich badań (zgodnie z referencyjnymi metodykami, o ile istnieje taka potrzeba).

Jaki zakres badań powinna obejmować analiza?

Czy wystarczy, że akredytowane laboratorium dobierze szeroki, ale nie pełny zakres badań np. na podstawie informacji o zakładzie, produkcji, używanych substancjach, w tym danych o olejach i smarach (na podstawie kart charakterystyk), którymi zanieczyszczone mogą być posadzki?

Jeżeli akredytowane laboratorium nie wykryje w próbce ścieków wytypowanych substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (wyniki będą poza granicą oznaczalności), czy można uznać, że ścieki nie zawierają tych substancji?

Czy wyniki opisanych powyżej badań mogą stanowić wystarczający argument lub dowód (np. dla organów kontrolujących) do stwierdzenia, że ścieki z mycia podłóg (jako ścieki przemysłowe) nie zawierają substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX