Jeśli uznać, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej, to czy powyższe świadczy o interesie publicznym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 8 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego składającego się z dwóch lokali mieszkalnych. Starosta uważa, że ma do czynienia z projektem dwóch budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Inwestor wystąpił w trybie ustawy z 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429) - dalej u.d.i.p. o dostęp do pozwoleń na budowę, dotyczących realizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych składającego się z dwóch lokali mieszkalnych wydanych w okresie 5 latach na terenie powiatu, bowiem w wydanej ewentualnie decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę ww. budynku winno w ocenie inwestora znaleźć się szczegółowe uzasadnienie, dlaczego starosta odstępuje od dotychczasowego sposobu interpretacji i stosowania przepisów - do tego potrzebne są inwestorowi skany ww. decyzji. Zgodnie z konstytucyjną zasadą równości - art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483), obywatele znajdujący się w podobnej sytuacji (podobnej pod względem tzw. cech relewantnych) powinni być w podobny sposób traktowani przez władzę publiczną. Norma ta adresowana jest przede wszystkim do prawodawcy, stanowiącego normy prawne, służy jednak także jako dyrektywa wykładni obowiązujących przepisów. W ocenie inwestora zaistniała sytuacja nakłada na organ administracji pewne dodatkowe obowiązki: mianowicie powinien w uzasadnieniu wydanej decyzji wytłumaczyć, czemu odstąpił od dotychczasowego sposobu interpretowania i stosowania przepisów, tym samym została naruszona zasady równości, wskazując, że dotychczasowy sposób stosowania przepisów był odmienny. Takie wymagania względem uzasadnienia decyzji płyną z art. 107 § 3 w zw. z art. 8 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) – dalej k.p.a. W świetle powyższego organ administracji odstępując od dotychczasowego sposobu interpretacji i stosowania przepisów, powinien okoliczności te wyjaśnić starannie w uzasadnieniu decyzji.

Jeśli uznać, że żądana informacja ma charakter informacji przetworzonej, to czy powyższe świadczy o interesie publicznym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX