Jeśli przedsiębiorca uzyska zezwolenie na zbieranie wytwarzanych poza siedzibą zakładu odpadów, to jak powinna wyglądać ich ewidencja?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firm posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów w związku z serwisowaniem w swoim zakładzie agregatów prądotwórczych. Są to głównie niebezpieczne przepracowane oleje i filtry odpadowe. Jednocześnie wysyła swoich serwisantów do różnych miejsc na trenie kraju do obsługi/serwisowania zakupionych wcześniej przez inne podmioty agregatów. Serwisant wyjeżdża większym pojazdem zaopatrzonym w nowe oleje i filtry, a wraca z odpadami - wymienionymi olejami i filtrami do placówki firmy, gdzie odbywa się ich magazynowanie łącznie z odpadami wytworzonym w siedzibie. Cała operacja serwisowania trwa w zależności od odległości i ilości zleceń od jednego do kilku dni. Wygląda to tak, że serwisant otrzymuje zlecenie na serwisy do kilku, kilkunastu miejsc. W każdym z nich, położonych często w innych gminach i województwach, w ramach każdej usługi wytwarzane są drobne ilości tych odpadów, lecz łącznie powstaje ich ilość uzasadniająca transport powrotny. Wytwarzane poza siedzibą firmy odpady nie są nigdzie magazynowane, lecz cały czas przechowywane w aucie serwisowym do zakończenia danej partii zleceń, a następnie transportowane do siedziby.

Czy takie rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie jest dopuszczalne?

Jeśli przedsiębiorca uzyska zezwolenie na zbieranie wytwarzanych poza siedzibą zakładu odpadów, to jak powinna wyglądać ich ewidencja - karta ewidencji odrębnie dla każdego miejsca prowadzenia działalności (wytwarzania) poza zakładem, czyli każdego miejsca, z różnych gmin/województw? A następnie drugą dla miejsca, gdzie są zbierane?

Nie zawsze są ku temu możliwości techniczne, choćby na różne pory/godziny funkcjonowania zakładu macierzystego i serwisantów. Firma realizuje rocznie ponad 2000 takich zleceń.

Czy można w jakiś sposób uprościć prowadzenie ewidencji, żeby nie generować aż tak dużej ilości kart?

Chodzi o ewidencję odpadów wytwarzanych, np. 15 kart z jednego dnia, z różnych miejsc/gmin, gdzie wytwarza się jednorazowo np. kilka litrów oleju i jeden filtr. To niemalże awykonalne.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX