Jeśli pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna i odprawa pieniężna w związku ze zwolnieniem z przyczyn niedotyczących pracownika, to należy wypłacić oba te świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica w wieku 63 lat (minął okres ochronny przewidziany art. 39 k.p.) posiadająca 35 letni staż pracy, w związku z przejęciem części zakładu pracy przez nowego pracodawcę, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z terminem wypowiedzenia na dzień 31 lipca 2015 r. Pracownica składa wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na dzień 27 lipca 2015 r. w związku z przejściem na emeryturę.

Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownicy i rozwiązać umowę o pracę w proponowanym terminie 27 lipca?

Czy w związku z biegiem wypowiedzenia umowa rozwiązuje się na dzień 31 lipca?

W przypadku rozwiązania na 31 lipca przysługuje jej odprawa z art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami umów o pracę.

Czy jeżeli po rozwiązaniu (po 31 lipca) umowy o pracę zgodnie z wypowiedzeniem pracownik przedłoży decyzję ZUS o przyznaniu emerytury, należy wypłacić odprawę emerytalną?

A gdyby zakład wyraził zgodę na rozwiązanie umowy o pracę w terminie proponowanym przez pracownika, to czy należy wypłacić odprawę emerytalną i odprawę z tytułu rozwiązania umowy przez zakład pracy czy wyłącznie odprawę emerytalną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX