Jakimi kryteriami powinna kierować się rada gminy podejmując uchwałę na podstawie art. 6r ust. 4 u.u.c.p.g.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rada Gminy w uchwale dokonała podziału bioodpadów na: odpady kuchenne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji oraz odpady części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów stanowiące odpady komunalne. Do grupy odpadów przekazywanych samodzielnie przez mieszkańców gminy do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, bez względu na ilość zgromadzonych odpadów, zaliczyła odpady części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów stanowiące odpady komunalne. Mieszkańcy więc samodzielnie na PSZOK dostarczają m.in. trawę, liście itd. Rada Gminy zastanawia się nad podjęciem uchwały w sprawie określenia rodzajów usług dodatkowych na podstawie art. 6r ust. 4 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888) – dalej u.u.c.p.g. - polegających na transporcie odpadów części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów stanowiące odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych.

Czy wysokość ceny za taką usługę może być za worek o pojemności 120 l, czy powinna być według masy za Mg tych odpadów?

Czy jest konieczność różnicowania tej opłaty uwzględniając odległość od nieruchomości, gdzie odbywa się odbiór do PSZOK-u?

Czy możliwe jest ustalenie terminu płatności z góry przed wykonaniem usługi?

Czy cena usługi powinna uwzględniać tylko odbiór, gdyż zagospodarowanie tych odpadów jest już wkalkulowane w podstawową opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX