Jakimi kryteriami należy się kierować przy doborze pneumatycznych kamizelek ratunkowych dla osób pracujących na obiektach pływających po Wiśle?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przy doborze pneumatycznych kamizelek/ kołnierzy ratunkowych dla osób pracujących na obiektach pływających po Wiśle wystarczy kierować się kryteriami normy PN-EN ISO 12402-3:2007 i/lub 4:2007 oraz rozporządzenia 2016/425, czy konieczne jest poszerzenie katalogu niezbędnych aktów prawnych regulujących kwestie właściwego doboru kamizelek?

Za zastosowaniem rozporządzenia 2016/425 przemawia w szczególności ujęcie w nim kategorii III dla środków ochrony indywidualnej, która obejmuje wyłącznie zagrożenia które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, takie jak śmierć lub nieodwracalne szkody na zdrowiu, związane z m.in. utonięciem. Wisła określana jest jako wody osłonięte. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 lipca 2002 r. w sprawie świadectw zdolności żeglugowej statków żeglugi śródlądowej (Dz.U. poz. 1156) zaliczana jest do rejonu trzeciego - wody, na których może występować fala o wysokości do 0,6 m oraz niewymienione w rejonach 1 i 2 rzeki, kanały i jeziora, uznane na mocy odrębnych przepisów za śródlądowe drogi wodne oraz polskie porty morskie. Użytkownicy kamizelek/kołnierzy ratunkowych będą przy niesprzyjającej pogodnie zakładać je na odzież przeciwdeszczową, itp. Przedmiotowe środki ochrony indywidualnej są przewidziane do stosowania w ciepłych miesiącach, na okres chłodów używane będzie kompletny strój wypornościowy (nie będący przedmiotem niniejszego zapytania).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX