Jakimi kryteriami należy się kierować, by zidentyfikować czy transakcja jest dostawą towaru, czy świadczeniem usług?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 20 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą produkcyjną, dokonujemy sprzedaży na rzecz podatników zarejestrowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej. Mamy wątpliwość, czy daną czynność traktować jak dostawę towaru (23%, bo oprzyrządowanie/urządzenie przez nas wyprodukowane nie wyjeżdża z kraju - na nim produkujemy wyroby klienta) czy świadczenie usług (stawka NP). Jakimi kryteriami należy się kierować, by zidentyfikować czy transakcja jest dostawą towaru, czy świadczeniem usług w świetle u.p.t.u., w przykładowych przypadkach:

1. Zakupujemy formę (przy pomocy, której wytwarzamy wyroby) na zewnątrz, przyjmujemy ją na magazyn. Na niej dokonujemy adaptacji, modyfikacji pod potrzeby klienta z (zaangażowaniem własnego materiału lub bez) - sprzedajemy klientowi towar czy usługę (a co za tym idzie z jaką stawką wykazujemy sprzedaż)?

2. Powierzona nam przez klienta forma, na której produkujemy dla klienta wyroby, co jakiś czas wymaga regeneracji. Zmieniane są np. wkłady we formie przy poniesieniu odpowiednich (większych lub mniejszych) nakładów pracy pracowników w stosunku do wartości zużytych materiałów - sprzedajemy towar (zmodyfikowaną formę) czy też usługę modyfikacji wraz z materiałem? Jeśli naprawa formy ma zdecydowanie większą część nakładów materiałowych, a znacznie mniejszą pracy, to sprzedajemy towar (części zamienne do formy) czy usługę naprawy formy wraz z materiałem?

3. W przypadku sprzedaży formy, część prac np. symulację podzlecamy podmiotowi zewnętrznemu (na zamówieniu jest osobno wymieniona symulacja bądź nie). Wtedy fakturujemy formę czy też osobno formę i symulację? Czasem zdarzy się jednak, że usługa symulacji jest "domówiona" po złożeniu pierwszego zamówienia na formę i osobno fakturowana (wykonujemy we własnym zakresie bądź zlecamy). Jaka stawka dla symulacji powinna być zastosowana, gdy symulacja jest ujęta w wartości formy (na zamówieniu jest wyodrębniona lub nie) oraz w przypadku gdy jest domówiona i osobno wymieniona na fakturze (drugie zamówienie zupełnie osobno zafakturowane)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX