Jakim rozstrzygnięciem organ powinien zakończyć postępowanie dotyczące świadczeń z FA?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 28 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wierzycielka złożyła wniosek o fundusz alimentacyjny (jest to uczennica, lat 18), która zamieszkuje z babcią i jest na jej utrzymaniu. Do uzyskania pełnoletności przez wierzycielkę, była dla wnuczki rodziną zastępczą. Matka wierzycielki nie utrzymuje córki.

Wierzycielka we wniosku, w składzie rodziny wpisała tylko siebie. Wobec powyższego, zostało do niej wystosowane wezwanie do uzupełnienie składu rodziny o matkę lub dostarczenie tytułu wykonawczego zasądzającego od matki wierzycielki alimenty na jej rzecz.

W wyznaczonym terminie nie poprawiła wniosku ani nie przedłożyła wyroku dotyczącego alimentów na jej rzecz od matki. Organ wydał decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia. Wierzycielka odwołała się.

Kolegium uchyliło ww. decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia uzasadniając, że w niniejszej sprawie nie mamy do czynienia z brakami formalnymi (cytat fragmentu uzasadnienia decyzji SKO: mimo, że strona w swym wniosku nie podała matki jako członka swojej rodziny, to jednak nie jest to brak formalny, a element stanu faktycznego).

Jakim rozstrzygnięciem organ powinien zakończyć postępowanie dotyczące świadczeń z FA?

Naszym zdaniem, ponownie musi to być decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, gdyż wierzycielka ponownie nie uzupełniła składu rodziny o matkę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX