Jakim przepisem k.p.a. należy się posłużyć w wezwaniu do dłużnika alimentacyjnego w ZK, który złożył wniosek o rozłożenie na raty należności oraz zawieszenie spłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny przebywający w jednostce penitencjarnej położonej na terenie innej gminy złożył wniosek o rozłożenie na raty należności z tytułu wpłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z odsetkami oraz zawieszenie spłaty na czas odbywania kary pozbawienia wolności.

Uzyskano informację z ZK, w którym dłużnik przebywa, że nie jest praktykowane wpuszczanie na teren ZK osób z zewnątrz i jedynie co można zawnioskować o opinię na temat osoby osadzonej do wychowawcy. O taką opinię organ wystąpił.

Jednocześnie celem ustalenia sytuacji rodzinnej i dochodowej, organ chce skierować do dłużnika wezwanie (art. 50 § 1 k.p.a.) celem złożenia stosownych wyjaśnień na piśmie poprzez złożenie oświadczenia w trybie art. 75 § 2 k.p.a. W wezwaniu zgodnie z art. 54 § 1 pkt 6 k.p.a., należy wskazać skutki prawne niezastosowania się do wezwania.

Jakim przepisem k.p.a. należy się posłużyć w tym przypadku, bowiem organ jest zdania, że art. 88 § 1 k.p.a. nie ma w tym przypadku zastosowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX